Tak co se týče A- týmu, to je úspěch p. Luňáka. Já si můžu jen pochvalovat, že jsem se s p. Luňákem dohodl na této spolupráci a jak je vidět, naše cesta je v dnešní ekonomické době správná. Co se týče mládežnických družstev, tak je vidět, že jdeme správným směrem. Příchod mladých trenérů a nastolení nových tréninkových trendů je už povinností v našem klubu a jsem rád, že trenéři toto pochopili. Junioři trochu doplácí na špatná rozhodnutí o přestupech z minulých let. To se ještě bude asi 2 roky projevovat. Ale výsledky z minulého roku byly pod vedením trenérů Horák – Směták vynikající. Starší dorost a mladší dorost, tam je dost šikovných hráčů, kteří pokud budou chtít, můžou to dotáhnout daleko. Jejich umístění v popředí svých soutěží by měli tento rok potvrdit pohybem v horních patrech tabulek a zkusit postoupit v některé z kategorií do extraligy z některých soutěží. Mladší a starší žáci mají budoucnost před sebou a do nich klub vkládá budoucnost hokeje v Prostějově. Tito hráči by měli navázat na kategorie před sebou. Jejich umístění byla výborná, ale v těchto kategoriích dáváme důraz na celkový rozvoj hráče a týmu a ne na výsledky v tabulce. Čtvrtá třída a hráči minihokeje, to je radost se na tyto děti se dívat. Je vidět zápal, chuť do sportu a tímto směrem se mají sporty ubírat.
Byl uplynulý ročník v něčem výrazněji jiný než ty předešlé?
Určitě. Už jen tím, že došlo ke změnám trenérů, jejich metod trénování a většího zájmů dětí o hokej. V náborech došlo více jak 40 dětí, což je pro nás takové malé vyznamenání za dosavadní práci. V tomto trendu by jsme rádi pokračovali a tím, ukázali veřejnosti, že hokej v Prostějově je stále sportem , které se může srovnávat se špičkovými sporty u nás ve městě.
Michal Tomiga st. o změnách v klubu
„Po velmi dobré sezoně a chuti p. Luňáka dále pracovat s A-týmem, došlo k dohodě mezi LHK Jestřábi o.s. , Tomigou Michalem ml. a p. Luňákem o změně podílu v LHK Jestřábi s.r.o.,a to tak, že p. Luňák je od letošní sezony 100 % vlastníkem LHK Jestřábi s.r.o.. Tedy ,od této sezony po právní a ekonomické stránce za chod A-týmu zodpovídá jíž pouze p. Luňák.“
Licenci „A“-mužstva si loni pronajal pan Jaroslav Luňák, jak tento krok můžete po roce zhodnotit, přineslo to pozitiva i negativa?
To se nedá nazývat pronájmem. Došlo k dohodě mezi mnou a panem Luňákem, že v případě zájmu se bude jako GM, starat o celý chod A-týmu, a to jak po personální stránce, tak finanční. Byly podepsány smlouvy o zodpovědnosti za tyto úkony a stanoveny cíle A- týmu.V případě problému by GM odpovídal za nesplnění cíle a nesl by jen on sám a jeho tým, důsledky za nesplnění cíle.
A jak jste všichni viděli, tak jeho práce a přístup k hokeji byl vynikající a za to mu patří velké díky.
Takže jen pozitiva.
Pan Luňák před časem hovořil o ambicích na dorostenecké i juniorskou extraligu, jak je tato úvaha do budoucna reálná?
Jak jsem se zmínil dříve, není ještě čas pro postup do vyšších soutěží v obou kategoriích. V případě juniorů spíše uvažuji o zrušení této kategorie, protože přístup těchto hráčů je, slušně řečeno, hrozný. Spíše se přikláním k pokusu mladšího a staršího dorostu, se porvat o přímý postup do extraligy. Tam je vidět chuť hráčů a rodičů pracovat na rozvoji svých dětí.
Je v Prostějově dostatečně početná i kvalitní mládežnická základna, co by případně mohlo pomoci k zlepšení?
Za poslední 4 roky jsme udělali kus práce jak v seniorském tak v mládežnickém hokeji a na poli náborů malých hráčů se to projevilo. I když je celostátní propad v náboru dětí do sportu, tak se můžeme hrdě srovnávat v náborech s městy daleko většími.
A pokud bude A-tým a ostatní mládežnické týmy pokračovat v nastoleném trendu, tak si myslím, že rodiče budou své děti do hokeje přivádět nadále.
Jak jste nakloněn pokusu „áčka“ o atakování nejvyšší domácí soutěže, není to přece jen i z hlediska udržitelnosti trochu přehnané?
To je spíše otázka pro p. Luňáka, který po vzájemné dohodě od letošního ročníku i majitelem A-týmu. Protože proč něco rušit, když něco funguje?
Jak to nyní vypadá s majetkovou strukturou Jestřábů, respektive mohl byste fanouškům trošičku poodkrýt jak to se subjekty je ?
Pokusím se. Minulý rok byl klub rozdělen na dva subjekty: LHK Jestřábi s.r.o. a LHK Jestřábi o.s.. Oba kluby jsou s jinými koncovkami, ale ve vztahu k ČSLH jsou pod jednou hlavičkou, tzn.,že hráči můžou přecházet s jednoho týmu do druhého bez problémů.
Třeba v Šumperku nejsou tyto subjekty takto provázany a proto z juniorky do A- týmu, musí chodit hráči až po souhlasu ČSLH,tzv., hostování.
LHK Jestřábi s..r.o. , byli vlastně muži, tedy A-tým, který dle dohody vedl a spravoval p. Luňák. Majiteli této společnosti bylo LHK Jestřábi o.s.a Tomiga Michal ml. LHK Jestřábi o.s. ,jsou všechny ostatní mládežnické týmy, kde předsedou je Tomiga Michal st.
Po velmi dobré sezoně a chuti p. Luňáka dále pracovat s A-týmem, došlo k dohodě mezi LHK Jestřábi o.s. , Tomigou Michalem ml. a p. Luňákem o změně podílu v LHK Jestřábi s.r.o.,a to tak, že p. Luňák je od letošní sezony 100 % vlastníkem LHK Jestřábi s.r.o.. Tedy ,od této sezony po právní a ekonomické stránce za chod A-týmu zodpovídá jíž pouze p. Luňák.
Můžu ale veřejnost uklidnit, že jsou podepsány smlouvy, které by v případě jakýkoliv problémů a změn v klubu garantovali soutěž II.ligy mužů v Prostějově zachovat. Ne jak tomu bylo v minulosti, že v Prostějově nezůstala žádná soutěž mužů.
Spolupráce s generálním manažerem A-týmu tedy fungovala a funguje bez problémů?
Kdybychom si s p. Luňákem nerozuměli v názorech na vedení klubu a spolupráci, tak by jsme nešli touto společnou cestou. Prozatím jsme se vždy na všem dohodli ku prospěchu věci .
To vlastně můžete posoudit i při pohledu na soupisku A-týmu, kde o svoje angažmá bojuje několik hráčů z mládežnických družstev.
Jak je na tom klub nyní v posezónní pauze z hlediska finančního zajištění, jak hodnotíte spolupráci s městem a dalšími partnery?
Je známo,že po odchodu sponzora v roce 2012 se klub pohyboval na pokraji insolvence, tak jak je to v této sezoně v jiných klubech. Klub v té době měl již podepsané smlouvy s hráči, trenéry a dodavateli výzbroje a výstroje,které bylo nutno plnit. V té době jsme mohli buď zrušit A-tým, který byl velkou finanční zátěží, nebo pokračovat a udržet dluhy na nějaké výši a postupně splácet již uzavřené smlouvy a sezonu dohrát. Ke prospěchu hokeje a fanoušků jsme zvolili druhou variantu, což zase nelibně nesli některé kruhy lidí, kteří hokeji moc nefandí a doposud se snaží jen hokej pošpinit a vytvářet různé fámy. K dnešnímu dni můžeme říct, že finanční rozpočet je vyvážený, pokud budou nasmlouvaní partneři plnit smlouvy o spolupráci a reklamě a příspěvky od hráčů budou včas placeny, bude po ukončení sezony klub bez závazků k jiným subjektům.
Co se týče spolupráce s městem, ta je již standardně 4 roky na kvalitní úrovni. Máme plně hrazeno do určité výše provozu zimního stadionu sportoviště, a to jak u mládeže, tak u A- týmu a ze 70 % nám město u mládeže přispívá na autobusovou dopravu. Ostatní finanční prostředky na dopravu, rozhodčí, zdravotní službu, platy trenérů, opravy výstroje, nákup sportovního vybavení, výstroje, dresů aj. musíme shánět po sponzorech, příspěvcích a darech a za to bych chtěl všem sponzorům a ostatním poděkovat. Bez lidí, kteří v této době přispívají na hokej a sport všeobecně, by hokej a sport v našem regionu nebyl na takové úrovni.
Co se dá očekávat od nadcházející sezóny, lépe řečeno budou v klubu nějaké novinky?
Rád bych provedl změny ve struktuře občanského sdružení. Aby v něm byli lidé, kteří chtějí pro hokej pracovat a podílet se na rozvoji tohoto sportu v našem městě.
Větší tlak na hráče v mládežnických týmech a boj o přední místa ve svých soutěžích. Doufám, že se do A-týmu probojují naši mládežníci a tím ukážou cestu dalším hráčům, že v případě dřiny mají cestu do profesionálního hokeje otevřenou.
A jak říkám, mnoho krásných a sportovních zážitků od přípravky až po A- tým.