Metropole Ústeckého kraje je městem, které spíše turisté používají jako východisko pro další cíle jako Karlovy Vary, Teplice, Děčín nebo výlety do okolní přírody Českého středohoří. Samotné Ústí zase tolik neláká. Oproti Olomouci či zmiňovaným Karlovým Varům nemá zase takové jméno historické centrum, ani žádná z místních památek (výjimkou je snad hrad Střekov ve stejnojmenné části města). Přesto je Ústí nad Labem město hodné navštívení. Ať už je tomu tak kvůli hezkým pohledům na město z okolních vršků nebo Labe, které ovšem nadělalo v minulosti hodně vrásek blízko řeky bydlícím Ústečanům. Dalším a neopomenutelným důvodem, proč navštívit největší české město ležící na Labi, však je hokej.
Rychle nabyl, rychle pozbyl. Lvi čekají na druhou extraligovou sezónu
Nejrychlejší kolektivní hra na světě má ve městě za sebou téměř sedmdesát let tradice, příští rok bude pro ústecké Lvi kulatinami. A poměrně povedenými. Za dobu existence klubu si totiž Ústí připsalo nejeden hokejový úspěch. Asi tím nevětším je účast v jednom ročníku extraligy a to mezi lety 2007/2008. Byť se tato sezóna dá považovat za úspěch s otazníkem. Ústečtí Lvi totiž skončili na nepopulárním posledním místě. A přestože se tak stalo s ještě poměrně slušnými 40ti body, ani ty tehdy Severočechům nestačily k udržení. Paradoxně tak nejúspěšnější sezóna za celé roky skončila posledním místem a sestupem.
Od té doby Ústí balancovalo na hraně první ligy a extraligy, do které se však už nevrátilo. Přesto se ale zdálo být otázkou času, kdy se Ústí do nejvyšší tuzemské soutěže vrátí. Hned čtyři roky po sobě totiž byli Lvi první, někdy dokonce bezkonkurenčně. Pátý rok už tak dobrý nebyl, Ústí předběhla Mladá Boleslav a Olomouc, které si později v baráži postup nevybojovaly. A ani ročník na to, tedy ten nedávno uplynulý, k návratu mezi elitu nevedl. Ústečtí naopak po dlouhé době pocítili, jaké to je poznat nepěkné umístění. V tomto případě na desátém místě, které znamenalo play-out. V něm si nakonec ústečtí první ligu uhájili a s desetibodovým náskokem se vyhnuli baráži.
Otázka tak je pro Ústí jasná: čeká tým okolo trenéra Milana Skrbka boj o extraligu? Nebo se zopakuje loňská sezóna s ještě horším koncem? Zatím se odpověď dá těžko odhadnout. I proto, že nově do týmu přišlo jen několik posil. Jednou z těch prostějovskému fanouškovi známějších je Ladislav Gengel. Třiatřicetiletý útočník totiž v minulosti oblékal prostějovský dres a to v sezóně 2006/2007, kdy se na devátém místě podílel 17ti body. Mužstvo naopak opustil Zdeněk Orct, matador mezi gólmany, který se rozhodl ukončit hráčskou kariéru. Jinak si nejspíš při předvídání musíme počkat na přípravné zápasy, kolem kterých můžeme najít několik zajímavostí. Šňůru zápasů, která začne 5.8. s Kadaní totiž tvoří souboje výhradně s prvoligovými týmy. A co je snad ještě zajímavější, pouze jednou sehrají Lvi mač s týmem mimo Ústecký kraj. O regionální derby tak nebude nouze a zvláště pikantní se dá čekat to s Chomutovem.
Kdysi dávno, v předaleké hokejové minulosti
Více než sedm let. Tak dlouho už si spolu Prostějov a Ústí nezahráli v ligovém zápase. Způsobil to mimo jiné postup Ústí do extraligy v roce 2007 a v následující sezóně naopak sestup Prostějova o soutěž níž. Je zajímavostí, že v posledním vzájemném utkání vyhráli Jestřábi na svém ledě a to rozdílem hned čtyř branek, což asi málokdy čekal: v tu dobu totiž Lvi válčili o samotné čelo ligy a nakonec ze druhého místa dokázali postoupit. Tehdejšímu úspěchu byli dokonce přítomni dva současní hráči Prostějova: Lukáš Duba a Robert Jedlička.