Prvoligový kolotoč je v plném proudu, většina fanoušků žije přítomností, ovšem není od věci si opět po nějakém čase připomenout historii našeho hokeje. Redakce oficiálního webu lhkjestrabi.cz ve spolupráci s fanoušky prostějovského hokeje připravila unikátní seriál, který mapuje historii nejpopulárnějšího sportu ve městě. Dnes je na programu druhý, velmi atraktivní díl. Podíváme se do historie Tatranského poháru, zápasu na tehdejším rybníku, nebo se dozvíme, proč jezdil tehdejší SK trénovat na rybníky do Drahan. To vše je obohaceno o fotografie, nebo úryvky z novin, které mapují i výsledky 24:0!

Rozkvět a zlatá éra

Sport a lední hokej se v Prostějově přihlásil o slovo ihned s koncem války a vznikem republiky. K definitivnímu a odloženému ustanovení hokejového odboru došlo v roce 1919. Náčelníkem se stal dlouholetý činovník fotbalového SK a obchodník s papírenským zbožím J. Vrla. V létě se hrál hokej pozemní (na nově vybudovaném hřišti v areálu SK Za Kollárovou ulicí) a v zimě hokej lední na rybníku Na hrázi.

Jde o léta rozkvětu prostějovského klubu i jeho hokejového mužstva. To totiž vyhrává hned první ročník olomouckého turnaje O pohár Moravského večerníku (1924). Tým SK Prostějov soupeří s českými i německými mužstvy z Olomouce, Přerova, Brna a odjinud. V letech 1927 – 1928 dochází ke konsolidaci mužstva a vzniká prozatím nejúspěšnější tým v historii našeho klubu. Okolo hráčů Aloise „Lolka“ Cetkovského a bratrů Jirotkových se tvoří okruh hráčů, kteří brzy nemají na Moravě konkurenci.

Klub je známý i tím, že pro přípravu využívá blízké rybníky Drahanské vrchoviny, kde lze trénovat na ledě podstatně dříve než ve městě. V zimě roku 1930 naše mužstvo poprvé přijíždí na slavný Tatranský pohár, kterého se účastní nejlepší kluby celého Československa, ale i další týmy z Maďarska, Rakouska nebo Polska, ale již předtím si připisuje prvenství na poháru v Tatranské Lomnici.

V zimě roku 1930 přichází také první stěhování našich hokejistů, kdy se po sedmnácti letech stěhuje náš oddíl na nové kluziště. V nově otevřené Sportovní ulici jsou totiž vedle fotbalového stadionu SK i klubové tenisové kurty, které se v zimním období upravují na kluziště s umělým osvětlením!

Hokejisté SK Prostějov po právu kralují Moravě a poráží kde koho, od regionálních soupeřů v mistrovství Hanácké župy (například i mužstva Kostelce na Hané, Konice nebo Sparty Prostějov) až po mužstva Olomouce, Přerova, Kroměříže nebo Brna v Mistrovství Moravy. V sezóně 1931 – 1932 klub dosahuje vrcholu, vyhrává hanáckou župu, Mistrovství Moravy, Opavský i Tatranský Pohár (za účasti LTC a Slavie Praha nebo Budapešti) a prohrává až ve finále Mistrovství Československé republiky na pražské Štvanici s legendárním LTC. Tisícové návštěvy v Prostějově v těchto letech sledují další zápasy se zahraničními týmy Vídně, reprezentačního mužstva Rumunska a jiné. Na start amerického profesionálního mužstva nedojde jen z důvodu brzké oblevy. Díky těmto úspěchům „Prostějováci“ pronikají i do reprezentace ČSR. Následně však největší opory SK odchází do pražských klubů a nastává mírný výkonnostní propad.

Přelomová je sezóna 1935 – 1936, od dalšího ročníku se totiž plánuje vytvoření ligové soutěže, pod názvem I. Celostátní hokejová liga. Pro moravskoslezskou divizi je volné pouze jedno místo (další posty zabírají vítězové skupin z Prahy, Čech, Slovenské a Podkarpatoruské divize a oddílu svazu německých mužstev). Ve finále zemského mistrovství SK Prostějov obsazuje druhou příčku a ligovým mužstvem se překvapivě stává ostravský klub SSK Vítkovice.

Ligová soupiska tedy zní: LTC, AC Sparta a Slavia Praha, AC Stadion České Budějovice, BK Mladá Boleslav, SSK Vítkovice, Troppauer EV (Opava). V dresu ligového LTC se v následující sezoně tedy z republikového primátu raduje i Lolek Cetkovský. Důležité je připomenout, že již v této době se prostějovský klub snaží o průlom a plánuje vybudování umělé ledové plochy, která v té době existuje jen v Praze. Obdobné snahy probíhaly ve 30. letech jen v Opavě nebo Brně.

Dodatky k fotografiím č.1: SK Prostějov 1930, mužstvo naposledy na rybníku Na hrázi. Následovalo stěhování na kluziště na kurtech v tehdy nové ulici Sportovní. V pozadí šatny původně bruslařského kroužku, později SK.

Dodatky k fotografiím č.2: Dvě nejlepší mužstva Československa v první polovině 30. let na Tatranském poháru - LTC Praha a SK Prostějov.

Dodatky k fotografiím č.3: V zápasech s regionálními soupeři nemělo mužstva SK nejmenší potíže a výsledky byly často i dvouciferné, jako v zimě 1942.

Lukáš Majer, BBPV.

casino siteleri