Když Prostějov poprvé startoval na Tatranském poháru nebo o tom, jak skončil poslední zápas "Na Hrázi"
Rozkvět a zlatá éra
Sport a lední hokej se v Prostějově přihlásil o slovo ihned s koncem války a vznikem republiky. K definitivnímu a odloženému ustanovení hokejového odboru došlo v roce 1919. Náčelníkem se stal dlouholetý činovník fotbalového SK a obchodník s papírenským zbožím J. Vrla. V létě se hrál hokej pozemní (na nově vybudovaném hřišti v areálu SK Za Kollárovou ulicí) a v zimě hokej lední na rybníku Na hrázi.Jde o léta rozkvětu prostějovského klubu i jeho hokejového mužstva. To totiž vyhrává hned první ročník olomouckého turnaje O pohár Moravského večerníku (1924). Tým SK Prostějov soupeří s českými i německými mužstvy z Olomouce, Přerova, Brna a odjinud. V letech 1927 – 1928 dochází ke konsolidaci mužstva a vzniká prozatím nejúspěšnější tým v historii našeho klubu. Okolo hráčů Aloise „Lolka“ Cetkovského a bratrů Jirotkových se tvoří okruh hráčů, kteří brzy nemají na Moravě konkurenci.
Klub je známý i tím, že pro přípravu využívá blízké rybníky Drahanské vrchoviny, kde lze trénovat na ledě podstatně dříve než ve městě. V zimě roku 1930 naše mužstvo poprvé přijíždí na slavný Tatranský pohár, kterého se účastní nejlepší kluby celého Československa, ale i další týmy z Maďarska, Rakouska nebo Polska, ale již předtím si připisuje prvenství na poháru v Tatranské Lomnici.
V zimě roku 1930 přichází také první stěhování našich hokejistů, kdy se po sedmnácti letech stěhuje náš oddíl na nové kluziště. V nově otevřené Sportovní ulici jsou totiž vedle fotbalového stadionu SK i klubové tenisové kurty, které se v zimním období upravují na kluziště s umělým osvětlením!
Hokejisté SK Prostějov po právu kralují Moravě a poráží kde koho, od regionálních soupeřů v mistrovství Hanácké župy (například i mužstva Kostelce na Hané, Konice nebo Sparty Prostějov) až po mužstva Olomouce, Přerova, Kroměříže nebo Brna v Mistrovství Moravy. V sezóně 1931 – 1932 klub dosahuje vrcholu, vyhrává hanáckou župu, Mistrovství Moravy, Opavský i Tatranský Pohár (za účasti LTC a Slavie Praha nebo Budapešti) a prohrává až ve finále Mistrovství Československé republiky na pražské Štvanici s legendárním LTC. Tisícové návštěvy v Prostějově v těchto letech sledují další zápasy se zahraničními týmy Vídně, reprezentačního mužstva Rumunska a jiné. Na start amerického profesionálního mužstva nedojde jen z důvodu brzké oblevy. Díky těmto úspěchům „Prostějováci“ pronikají i do reprezentace ČSR. Následně však největší opory SK odchází do pražských klubů a nastává mírný výkonnostní propad.
Přelomová je sezóna 1935 – 1936, od dalšího ročníku se totiž plánuje vytvoření ligové soutěže, pod názvem I. Celostátní hokejová liga. Pro moravskoslezskou divizi je volné pouze jedno místo (další posty zabírají vítězové skupin z Prahy, Čech, Slovenské a Podkarpatoruské divize a oddílu svazu německých mužstev). Ve finále zemského mistrovství SK Prostějov obsazuje druhou příčku a ligovým mužstvem se překvapivě stává ostravský klub SSK Vítkovice.
Ligová soupiska tedy zní: LTC, AC Sparta a Slavia Praha, AC Stadion České Budějovice, BK Mladá Boleslav, SSK Vítkovice, Troppauer EV (Opava). V dresu ligového LTC se v následující sezoně tedy z republikového primátu raduje i Lolek Cetkovský. Důležité je připomenout, že již v této době se prostějovský klub snaží o průlom a plánuje vybudování umělé ledové plochy, která v té době existuje jen v Praze. Obdobné snahy probíhaly ve 30. letech jen v Opavě nebo Brně.
Dodatky k fotografiím č.1: SK Prostějov 1930, mužstvo naposledy na rybníku Na hrázi. Následovalo stěhování na kluziště na kurtech v tehdy nové ulici Sportovní. V pozadí šatny původně bruslařského kroužku, později SK.
Dodatky k fotografiím č.2: Dvě nejlepší mužstva Československa v první polovině 30. let na Tatranském poháru - LTC Praha a SK Prostějov.
Dodatky k fotografiím č.3: V zápasech s regionálními soupeři nemělo mužstva SK nejmenší potíže a výsledky byly často i dvouciferné, jako v zimě 1942.
Lukáš Majer, BBPV.