„Pokud je ve společnosti hodnotový rámec neurčitý, je neurčitá i cesta k dosahování cílů. Hodnoty určují cestu k dosažení cílů. Tým myslí prostřednictvím hodnot, a ne na cíle samotné. Dobré hodnoty jsou jako magnet a přitahují dobré lidi."
Na nejúspěšnějších amerických univerzitách hodnoty promlouvají ke studentům doslova na každém kroku. Studenti si je osvojují prostřednictvím sportu a přenášejí je pak ve své profesi do společnosti. Právě proto jsou sportovci s univerzitní historií špičkovými organizacemi tolik vyhledáváni a ceněni. Prokázali, že mají pevně stanovený žebříček hodnot a umí se o něco v životě porvat. Který personalista by mohl toto odmítnout?
1. Láska k sportu
Média ráda prezentují sport jako boj, ale sport je především projevem lásky k pohybu, ke sportu, k lidem, ke svému týmu. Dělat sport především srdcem naplněným láskou je mnohem mocnější hybatel než ryzí kalkul rozumu. Nejlepší hráči na světě milují hokej nade vše. Proto se stali těmi nejlepšími. Když miluješ to, co děláš tvá duše je klidná a spokojená a tvůj cíl dojde svého naplnění.
2. Nadšení, vášeň, radost
Pokud máte v sobě lásku, najdete i nadšení, vášeň a radost. Pokud ale ráno nevstáváte s nadšením pro to, co děláte, těžko v tomto odvětví dosáhnete naplnění svého potenciálu. Stanete se tím, jak se chováte. Když vstáváte otrávení a cítíte se otrávení, budete otrávení a lidé kolem Vás taky.
3. Víra
Vydávat ze sebe každý den to nejlepší si vyžaduje pevnou víru. Víru v sebe a svůj cíl. Víra musí dostat přednost před strachem a pochybnostmi rozumu. Velkých věcí nikdy nebylo dosaženo bez pravdivé a pevné víry.
4. Odvaha
Ti nejlepší musí mít odvahu. Odvahu bojovat za to, v co věří.
5. Respekt
Všichni se nemusí navzájem milovat, ale musí se respektovat. Respekt je základním předpokladem a podmínkou pro kultivaci vyšších hodnot. Tím, jak se chováme na stadionech k hráčům a rozhodčím, projevujeme své hodnoty. Každý den si znovu stavíme nebe, pod kterým žijí a hrají si naše děti. My určujeme, jestli půjdou s hlavou vztyčenou, nebo zda budou „rýt držkou v zemi“, jak říká Karel Kryl.
6. Fair play
Není to nic jiného než dělat správné věci. Ve sportu není silnějšího ideálu než džentlmenství a fair play. V tomto ohledu je to cennější než výsledek samotný.
7. Týmová spolupráce
Týmová spolupráce neznamená jenom spolu hrát, ale také se respektovat navzájem, důvěřovat si a starat se jeden o druhého. Každý v týmu je důležitý, každý má svou roli, své postavení. Každý je našemu světu nějak prospěšný. Nikdo neumí všechno, ale každý může pro tým něco udělat. Nemysli proto jenom sám na sebe, ale mysli především na celý tým. Buď, ale stále svůj. Zůstaň svébytnou osobností, která dá všechno, co umí ve prospěch týmu.
Moudří a úspěšní lídři více hovoří o kultuře prostředí a hodnotách, než o náplni tréninku či taktice pro konkrétní utkání. Pokud hodnoty dlouhodobě fungují a lidé si hledí do očí i v okamžiku neúspěchu, jsme na správné cestě a úspěch se dostaví. Jak říkal charismatický indický vůdce Gándhí: „Buďme změnou, kterou chceme vidět kolem sebe.“